Ćao, ekipo! Da li ste ikada dobili poruku od nekog nepoznatog ko vam nudi “lud” popust na neki proizvod, ili još gore, obećava ogroman dobitak na loto-u? Da, znamo o čemu govorimo – internet prevare su postale jako popularne. Prevaranti su sve snalažljiviji, ali mi možemo da budemo pametniji! Hajde da pričamo o tome kako da prepoznaš prevarante i kako da se zaštitiš!
1. Ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito – verovatno nije!
Ako ti neko šalje ponudu za nešto što je previše jeftino ili zvuči kao san, ne nasedaj! Na internetu se često pojavljuju prevaranti koji nude proizvode po smešnim cenama ili obećavaju da ćeš pobediti na takmičenju koje nisi ni učestvovao. Ova vrsta prevare je poznata kao „too good to be true“ (previše dobro da bi bilo istinito), i veruj nam – stvarno nije!
2. Pazi na sumnjive linkove i e-mailove!
Nikada ne klikaj na linkove u e-mailovima ili porukama od nepoznatih osoba. Često se koriste linkovi koji izgledaju kao legitimne stranice, ali zapravo vode do lažnih sajtova koji će pokušati da ukradu tvoje podatke. Ako dobiješ e-mail koji ti nudi nešto besplatno, proveri sve pažljivo i nemoj verovati prvoj ponudi koju vidiš.
3. Lažni internet sajtovi – kako da prepoznaš?
Prevaranti često prave lažne sajtove koji izgledaju kao prave prodavnice, ali imaju mnogo grešaka u tekstu, loše slike ili čak nepravilnosti u adresi. Uvek proveri URL pre nego što uneseš svoje podatke. Ako URL sadrži čudne brojeve, slova ili ako sajt nije zaštićen (nema katanca u adresnoj traci), beži!
4. Nikada ne šaljite novac unapred!
Ako te neko pita da pošalješ novac pre nego što primiš proizvod ili uslugu, to je crveni signal. Ovaj tip prevare je vrlo čest, naročito u prodaji proizvoda putem interneta. Nikada ne šaljite novac unapred, bez obzira koliko vam se ponuda činila privlačnom.
5. Ako te neko previše forsira, nešto nije u redu!
Prevaranti često pokušavaju da te nateraju na brzu odluku. Ako te neko pritisne da doneseš odluku brzo, obavezno zastani i razmisli. Legitiman prodavac ili pružalac usluga neće ti nikada reći da moraš da odlučiš odmah. Ako osećaš bilo kakav pritisak, to je siguran znak da nešto nije u redu.
6. Prijavi sumnjive aktivnosti!
Ako naiđeš na nešto što ti deluje kao prevara, prijavi to odmah. Mnogi sajtovi imaju opciju prijavljivanja prevara, a takođe i socijalne mreže i online platforme. Čime više ljudi prijavi prevarante, manje će biti mesta za njihove prevare.
Internet može biti sjajno mesto za kupovinu, zabavu i učenje, ali isto tako može biti pun prevara. Uvek budi oprezan i ako nešto izgleda sumnjivo, poveruj svom instinktu. Nikada ne deli svoje podatke lako i uvek proveri sajt i ponudu pre nego što nešto kupiš. Ostatak je na tebi – budi siguran na mreži!
Vaša Cybersova, teskt nastao u okviru projekta „Promocija bezbednosti dece u digitalnom okruženju“, finansiran od strane Ministarstva za brigu o porodici i demografiju , sprovodi naš ORD Bujanovac