- Hvala vam što ste pristali na intervju! Danas želimo da pričamo o tome kako se nosite sa izazovima i mogućnostima koje vam pruža digitalni svet. Počnimo sa pitanjem – šta vam je najvažniji deo digitalnog života?
Marko (M): Mislim da je za mene najvažniji društveni aspekt – komunikacija sa prijateljima preko društvenih mreža. To je način na koji održavam kontakte sa ljudima, a danas skoro sve informacije dolaze online. Ali isto tako, internet je i mesto gde se mogu izražavati kroz muziku, slike ili video.
Ivana (I): Za mene je digitalni svet uglavnom o učenju i istraživanju novih stvari. Često koristim internet za školu, gledam edukativne video klipove, a takođe koristim aplikacije za učenje jezika. Naravno, zabava je tu, ali mislim da internet pruža mnogo resursa za osobni razvoj.
Luka (L): Da, slažem se sa Ivana. Meni je internet i mesto za zabavu, ali nisam zaboravio da on može biti i koristan alat. Na primer, imam nekoliko YouTube kanala koje pratim jer me interesuje kako se nešto pravi, recimo gadgeti ili igrice.
- To su super primeri! Ali, da li se ikada osećate ugroženo zbog digitalnog sveta? Imate li strah od toga da se nešto loše može desiti kad ste online?
Marko (M): Definitivno! Ponekad se pitam da li je sigurno deliti previše na mrežama, jer nikad ne znaš ko sve može da vidi tvoje objave. Čuo sam dosta o slučajevima kada su ljudi postali žrtve krađe identiteta ili cyberbullying-a. Zato pazim šta postujem.
Ivana (I): Mislim da je važno postaviti granice. Na primer, ja nikad ne bih postavila neke lične podatke ili previše informacija o sebi. Takođe, često pročitam šta je novo u vezi sa zaštitom privatnosti, pa bar mogu da budem svesna tih stvari.
Luka (L): Ja mislim da je najbitnije koristiti aplikacije sa sigurnosnim opcijama. Ako postavite dvofaktorsku autentifikaciju i obratite pažnju na to šta delite, možete značajno smanjiti rizik. Takođe, izbegavam sumnjive linkove i uvek se trudim da budem oprezan kada komuniciram sa nepoznatim ljudima.
- Slažem se! Pitanje sigurnosti je danas stvarno ozbiljno. Ali, s obzirom na sve to, šta biste želeli da se promeni u digitalnom svetu kako bi bio bezbedniji za vas i vaše vršnjake?
Marko (M): Mislim da bi trebalo da škole ponude više edukacije o digitalnoj bezbednosti. Ne svi znaju dovoljno o tome. Takođe, trebali bismo imati bolju zaštitu od cyberbullying-a na društvenim mrežama. Bilo bi super kada bi platforme bile strože u vezi sa tim.
Ivana (I): Takođe, mislim da bi trebalo da se uvele jasnije i preciznije politike privatnosti na aplikacijama. Često ne znam šta sve mogu da prepoznaju o meni kad koristim neku aplikaciju, pa bi bilo korisno da budemo bolje informisani o tome.
Luka (L): Da, kao što je Ivana rekla, bolje informisanje je ključno. Mislim da bi trebalo da imamo više resursa za bezbednost, ali i da nas podsećaju da budemo odgovorni prema drugima. Na kraju, digitalni svet bi trebalo da bude mesto gde svi možemo da se osećamo sigurno i poštovano.
- :To su zaista dobri predlozi. Hvala vam što ste podelili svoja razmišljanja! Mislim da će naši čitaoci zaista uživati u ovom intervjuu i da će iz njega naučiti mnogo o važnosti digitalne bezbednosti.
Marko (M), Ivana (I), Luka (L): Hvala, bilo je zadovoljstvo razgovarati o ovom! Nadamo se da će naša iskustva pomoći i drugima da budu oprezniji online.
Ovaj medijski prilog je nastao kao rezultat projekta “Promocija bezbednosti dece u digitalnom okruženju”, koji Organizacija za razvoj i demokratiju Bujanovac realizuje uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Vlade Republike Srbije.